7. novembra 2012

Recenzia: Mechanický princ (The Infernal Devices #2)

autor: Cassandra Clare
názov: Mechanický princ
originálny názov: Clockwork prince
séria: The Infernal Devices
rok vydania: 2011; v SR ani ČR nevyšlo, čítala som fan-made preklad
zdroj obalu a anotácie: www.goodreads.com
In the magical underworld of Victorian London, Tessa Gray has at last found safety with the Shadowhunters. But that safety proves fleeting when rogue forces in the Clave plot to see her protector, Charlotte, replaced as head of the Institute. If Charlotte loses her position, Tessa will be out on the street—and easy prey for the mysterious Magister, who wants to use Tessa’s powers for his own dark ends.

With the help of the handsome, self-destructive Will and the fiercely devoted Jem, Tessa discovers that the Magister’s war on the Shadowhunters is deeply personal. He blames them for a long-ago tragedy that shattered his life. To unravel the secrets of the past, the trio journeys from mist-shrouded Yorkshire to a manor house that holds untold horrors, from the slums of London to an enchanted ballroom where Tessa discovers that the truth of her parentage is more sinister than she had imagined. When they encounter a clockwork demon bearing a warning for Will, they realize that the Magister himself knows their every move—and that one of their own has betrayed them.

Tessa finds her heart drawn more and more to Jem, though her longing for Will, despite his dark moods, continues to unsettle her. But something is changing in Will—the wall he has built around himself is crumbling. Could finding the Magister free Will from his secrets and give Tessa the answers about who she is and what she was born to do?

As their dangerous search for the Magister and the truth leads the friends into peril, Tessa learns that when love and lies are mixed, they can corrupt even the purest heart.

Cassandra Clare je americká autorka, ktorá sa síce narodila v Teheráne, ale počas detstva veľa cestovala napr. Francúzsko, Švajčiarsko a Anglicko. Na strednú školu chodila v L.A, kde pre pobavenie písala 


Obal & Trailer

Trailer som si pozrela počas čítania knihy a musím povedať, že zatiaľ čo trailer k Mechanickému anjelovi bol dobrý až na pár detailov, tento mi nedával nijaký väčší zmysel. Nezaujal. No obálka je nádherná, rovnako ako obálka k prvému dielu a pripravovanému tretiemu. 


Námet & Fabula
Cassandra už v prvom dieli ukázala, že príbeh stojí za to. Vymyslela ho precízne a pomiešala ho so svojou predchádzajúcou sériou, ale len v jemných detailoch, takže neprekáža ak ste ich nečítali, no tí čo ich čítali sa môžu pousmiať. Šikovné je aj to, že hoci používa niektoré postavy či dotvára ich minulosť v skutočnosti neprezrádza nič, čo by mohlo vytvoriť spoiler k TMI.

V tomto dieli sa Tessa zmierili s tým, že jej brat ju zradil, no čo všetko sa ešte stane je prekvapujúce. Dozvedáme sa viac o Willovi (konečne. veď koho nezaujíma Will, no nie?), čo som naozaj uvítala, lebo táto postava je moja najobľúbenejšia. (stavím sa, že ste to nevedeli :D) Vyhrocujú sa aj vzťahy medzi jednotlivými charaktermi v knihe a prichádza čas veľkých odhalení spolu s veľkými sklamaniami, zúfalstvom a nádejou.

Páčilo sa mi, že ma kniha strhla, stále sa niečo dialo. Dynamika bola veľmi dobrá. Vôbec som sa nenudila a stránky som otáčala s očakávaním, čo sa, preboha, bude diať ďalej. Všetko sa viac a viac zauzľovalo a rozuzlenie prichádza príliš neskoro. Naozaj som veľmi zvedavá, ako to všetko skončí v Mechanickej princeznej. (vychádza v roku 2013)

Postavy
Nekonala sa žiadna radikálna zmena, všetko po starom. Plusom však bolo, autorka šla do hĺbky. Spoznali sme postavy pomocou ich vlastného vnútorného sveta a minulosti, čo vlastne vysvetľovalo ich správanie, aj keď ho nedokázalo ospravedlniť.

by daubiss.deviantart.com
Najmä hlavní hrdinovia si toho dosť vytrpeli a vytrpia si ešte viac, pretože prichádza veľké finále. Táto zápletka je taká úžasná, hlavne Willova časť. A teraz mám pocit. že už začína tárať, tak sa radšej posuniem o kúsok ďalej. 

Emócie & Romantika
Clare by knihu bez romantiky napísať nevedela. Preto sa jej dočkáme hojne, na rôzne spôsoby - lákavé i tie menej. A práve v tejto sekcii je čosi, čo sa mi nepáčilo a páčilo zároveň. Po dočítaní som bola z toho vykoľajená a dráždil ma ľúbostný trojuholník, ale s odstupom času si uvedomujem, že je to veľmi dôležitý pilier celej zápletky knihy a rozhodne nositeľ napätia, ktorý v nás burcuje túžbu po ďalšej knihe, aby sme si konečne ujasnili koho Tesa miluje. (dobre, no, nie vyjasnili koho miluje - to je jasné, ale s kým zostane)

Mechanický princ je emóciami nabitá kniha, že už pri otvorení to z nej priam prýšti.Slabšie povahy (ako napríklad ja) si poplačú často. Pozlostíte sa, ponadávate. Skrátka, čaká vás paleta všetkých pocitov.

Štýl & Čítavosť
Kniha je jeden veľký vír, čo vás strhne a ani sa nenazdáte, pustí vás spolu s posledným slovom príbehu. Nemusíte sa báť nudnosti, predvídavosti či dokonca neschopnosti prečítať ďalšiu stranu. Ak táto kniha je niečím kvalitná, určite to je pútavosť a dynamika.

Dojem & Odporúčania
Môj dojem z knihy je báječný. Čitateľský zážitok na jednotku, dokonca prekonal všeobecne ospevevoné TMI. Bonusom je prostredie Londýka, ktoré som spoznala v lete, takže mám aj šajnu, že čo ako vyzeralo. 

+ odporúčam: tým, čo majú radi romantiku, ale zároveň ich baví napätie
- neodporúčam: tým, čo pohŕdajú trojuholníkmi medzi hlavnými postavami

ČÍTAJ ĎALEJ

6 komentárov:

 1. pekná recenzia :D Na Infernal Devices sa chystám už dlhšie, ale najprv chcem dokončiť TMI :D takže to bude ešte chvíľku trvať, ale myslím si, že pri Cassandre nie je čoho sa báť, ona píše veľmi dobre :D
  Inak, môžem sa opýtať, ako si urobila ten rámik okolo anotácie??? Videla som to už na veľa blogoch, ale ešte som neprišla na to, ako to tam dávate :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. No to je trošku zložitejšie. Nie som si istá či by som ti to dokázala úplne presne vysvetliť. :) (tak aby si to aj pochopila) Mohla by som to skúsiť, ale zajtra cestujem a vrátim sa až v nedeľu večer - ak to stačí, tak sa mi ozvi na mail. :) Ak to chceš skôr, skús sa opýtať Sue, možno bude menej zaneprázdnená. :D

   Odstrániť
  2. aha to ide cez HTML??? tak to asi radšej nebudem pokúšať, lebo vždy keď som sa v tom rýpala, tak som niečo pokazila :D či už na bloggeri alebo na tumblr, takže teraz neviem, či to skúsiť, alebo nie :D

   Odstrániť
  3. Neboj sa, je to vcelku jednoduché, určite nič nepokazíš. :)

   Odstrániť
 2. Ako ti ja závidím to čítanie v angličtine! Ja sa do toho bojím pustiť. Od Cassandry Clare som len teraz začala čítať Nástroje smrti v češtine, ktoré ma zatiaľ až tak veľmi nezaujali (ale to sa možno zmení, som len na začiatku), ale som zvedavá aj na ďalšie jej série.

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Práve túto knihu som čítala v češtine (fan-made preklad), ale v angličtine som čítala City of Glass a to bolo dosť náročné. Ale určite by ti to šlo, ak by si začala s ľahšími knihami. :)

  OdpovedaťOdstrániť

Ďakujem, že komentuješ. Ak by to bolo možné, prosím nekomentuj ako Anonym, lebo potom sa medzi komentármi strácam. :)