19. júla 2013

(RC) Recenzia: Príbeh dámy X

autor: A.J. Molloy
názov: Príbeh dámy X
originálny názov: The Story of X
séria: -
rok vydania: 2012
GoodReads: 3.46 / 203 hodnotení

A.J.Molloy

Je pseudonym známej britskej autorky.

Jeden deň, jedno stretnutie a jeden magický muž zmení jej život. Dvadsaťročná študentka X (tak ju všetci prezývajú) prichádza do Neapola, kde chce pracovať na svojej diplomovej práci. Jej takmer osudové stretnutie so záhadným mužom, grófom Roscarrickom zmení všetky jej plány. Jeho zdanlivý nezáujem v nej vyvoláva ešte väčšiu túžbu. Kto je ten neodolateľný muž a čo pred ňou tají? Čím viac času s ním X trávi, tým väčšia vášeň ju spaľuje.

Trailer & Obálka

Trailer som nezháňala, no pozrela som si obálky a musím povedať, že originál a naša sú top. Niektoré boli znesiteľné a našla som aj jednu neznesiteľnú, mierne pripomínajúcu obálku Súmraku.

Moje myšlienky

Mala som pocit, že to budem porovnávať s Fifty Shades. Neporovnávala som. Fifty bolo celkom o niečom inom. X mi miestami pripomínalo skôr Súmrak. Najmä zo začiatku, tam bolo zopár podobností, no s postupom strán sa všetko podobné vytratilo a ostal len samostatný príbeh neporovnateľný s ničím. Hneď na začiatku by som však chcela podotknúť, že ak sa vám Fifty nepáčilo, toto určite nebude kniha pre vás, lebo je ešte o čosi skazenejšia.

Prvé riadky nás zavedú do Talianska. Živé obrazy vytvoria skvelú atmosféru, až som nadobudla pocit, že som v Taliansku s ňou. Za to autorku veľmi chválim, no na niektorých miestach opisovala okolie až príliš dlho a aj na nevhodných miestach - teda tam, kde sa malo stať niečo dôležité, čo na na mňa pôsobilo trošku rušivo a zdržujúco.

0stargazer0.deviantart.com
Americká študentka na ,,študijnom" pobyte v Taliansku stretáva zámožného a príťažlivého lorda Roscarricka. Príbeh ich lásky by nebol vôbec zaujímavý, ak by ona neštudovala taliansku mafiu a on nemal temné tajomstvo. Alex je typická hrdinka s vierou v pravú lásku na prvý pohľad. Je naivná v štýle Belly a Anny, no napriek tomu som si ju obľúbila. Lord Roscarrick bol z iného súdka. Určite sa nepodobal Edwardovi a už vôbec nie Christianovi. Je to postava, ktorú som si mala zamilovať, no môj postoj bol viac-menej neutrálny. Áno, bol to ten typ badboy-a, ktorý upúta hneď, ako sa objaví na scéne, ale jeho členstvo v mystériu bolo dosť odraďujúce.

Čiže mystérium. Skupina vplyvných ľudí, ktorá zároveň veľmi skazená. Po stovkách kníh na spôsob Fifty, kde figuruje hlavný mužský hrdina s nevhodnými chúťkami, boli mystéria iné, totálne na iný spôsob. Oveľa nemravnejší a otvorenejší, určite nie pre slabé nátury. Čím bližšie bol koniec, tým viac opisov ,,párenia ako králiky" pribúdalo. Jednako sa kniha čítala veľmi dobre, rýchlo a autorke sa darilo striedať zaujímavé pasáže s mierne faktografickými pasážami, takže sme nedostali príliš veľa informácii naraz, dej mal spád a bolo predídené stagnácii.

Koniec bol na môj vkus veľmi zrýchlený, akoby autorka vyčerpala všetko, čo mala a neostalo jej eso v rukáve. Priznávam, že nebol predvídateľný, ale po priebehu, kde najdôležitejšie miesto mali mystéria som si vyvrcholenie predstavovala inak. V konečnom dôsledku sa mi kniha páčila. Čo anotácia sľúbila, kniha splnila. Nečakajte žiaden hlboký príbeh, ale príjemnú oddychovku s krásami Talianska, mystickým kultom a stranami plnými pikantností.

ĎAKUJEM VYDAVATEĽSTVU Fragment ZA RECENZOVANÚ KNIHU
Kúpiť knihu Príbeh dámy X

6 komentárov:

 1. Tak na túto knihu máme teda úplne iný názor, lebo ja ju pokladám za (zatiaľ) najhoršiu knihu, ktorú som tento rok prečítala :/

  OdpovedaťOdstrániť
 2. No ja som čítala na ňu zatiaľ iba záporné slová. Ešte nie je na mojom to-read nejako vysoko, ale určite zaujala. Hlavne obálka je krásna 8) Uvidím, či sa ku knihe raz dokopem, možno po prečítaní nejakého úryvku ma to aj strhne.

  btw. Upírsku akadémiu aj Bloodlines by si si rozhodne mala čo najskôr prečítať! Naozaj neoľutuješ 8P

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ja som zatiaľ nenatrafila na žiadnu recenziu, vlastne na jednu áno, ale tá bola pozitívna. :)

   prvé dva diely VA ma príliš nezaujali, ale určite si to prečítam. Čím skôr tým lepšie. :)

   Odstrániť
 3. Naozaj môžeš odprisahať, že to nie je ako Fifty Shades? :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Môžem. :) Určite to nebude také isté, je to o niečom úplne inom, aj keď nemôžem sľúbiť, že to nebude mať nejaké spoločné črty. :)

   Odstrániť
 4. Naprv som si myslela, že to bude niečo dobré, ale sklamalo ma to. Zas a znova hrdinka typu Bella. A keby to ešte nestačilo, schyzofrenik a nymfomanka v jednej osobe. :D

  OdpovedaťOdstrániť

Ďakujem, že komentuješ. Ak by to bolo možné, prosím nekomentuj ako Anonym, lebo potom sa medzi komentármi strácam. :)